OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po poslechu novinky „Amanethes“ (2008) by leckdo z náročnějších posluchačů mohl nařknout Johna Edlunda z vyčerpanosti a skladatelské deziluze, protože tato deska je jakýmsi pojítkem všeho s čím skupina operovala od časů vychvalovaných alb „Clouds“ (1992) a „Wildhoney“ (1994) až po předchozí „Prey“ (2003), ale podle mne by to nebylo úplně fér. Hlavně tedy kvůli tomu, že jde znovu o velmi obstojnou ukázku typického rukopisu dnes již legendární kapely. Na druhou stranu musím namítnout, že i když TIAMAT znovu sebejistě vykládají na stůl své osvědčené zbraně, tedy spojují metalové postupy (ty zde vyznívají přímočařeji než kdykoliv dříve, viz. třeba „Equinox Of The Gods“) s gotickou melodikou a ponurou atmosférou, která má znovu schopnost posluchače vtáhnout do děje a trvale uhranout, nemůžu (bohužel) říci, že by deska „Amanethes“ dosáhla kvalit svého předchůdce „Prey“. V čem je tedy problém?
Zatímco „Prey“ držel pohromadě a měl koncepci, svou typickou atmosféru i pevně daný cíl, novinka nepůsobí tak jednolitě, ale naopak v mnoha ohledech rozháraně. Některé skladby totiž zacházejí daleko do metalové minulosti TIAMAT, jiné jsou naopak v historii kapely snad nejjemnější. Na tom by možná nebylo nic zlého, kdyby se celek dařilo nějak šikovně a citlivě propojit (tak jako na „Prey“) a hlavně kdyby ony zmíněné měkčí songy měly alespoň nějaký potřebný nápad. Takhle jde v jejich případě o velmi nepatřičnou výplň. Předchozí deska, přestože už u ní lze říci, že se TIAMAT trochu obraceli k vlastní minulosti a rekapitulovali ji, působila o velký kus uceleněji. A co bylo tedy pro „Prey“ podstatné? Hlavně to, že šlo o kvalitnější materiál než mohli nabídnout oba jeho předchůdci - v horším případě úlet zvaný „Skeleton Skeltron“ (1999), a v tom lepším pak „Judas Christ“ (2002). Přejděme tedy k novému kotouči, který i přesto, že je plný rozporů, nabídne nemálo povedených položek. Tedy hlavně jeho první polovina je neprodyšně napěchována silnými písněmi, které mohou směle konkurovat všemu, co do této doby TIAMAT nahráli.
Úvodní majestátní hymnus „The Temple Of The Crescent Moon“ v mnohém připomene předchozí album „Prey“. Hutnou valivou skladbu s výrazným refrénem, kterou zdobí klavírní motiv považuji za velmi dobrý start. Následuje „Equinox Of The Gods“, která jakoby vypadla z časů, kdy tvrdé metalové žánry byly ještě v kolébce, takže zde Edlundova kohorta působí jako němečtí SODOM na jedné ze svých prvních nahrávek, ovšem opatřená výtečným zvukem, jehož hlavní zbraní je lehký industriální nádech. Trojka „Until The Hellhounds Sleep Again“ je klasická ukolébavka a stejně jako následující „Will They Come?“ patří k těm nejreprezentativnějším písním TIAMAT, které nabízejí chytlavé zpěvové linky a posmutnělý výraz. Stejnou atmosférou oplývá i „Lucienne“, kterou ovšem z předčasné letargie a pocitu spokojenosti vyvede střední poměrně nářezová pasáž, jako vystřižená z dávné historie kapely. Nejpovedenější písní je „Summertime Is Gone“, kde Edlund zní jak rozněžnělý Peter Steele na albu svých TYPE O NEGATIVE - „October Rust“. Obzvlášť povedená je jeho závěrečná gradace mající samostatný název „Katarraktis Apo Aima“ (songy jsou k sobě připojeny). Opakem předchozích čtyř položek je divoká jízda „Raining Dead Angels“, kterou uzurpují mohutné industriální plochy a ohnivé keyboardy mající v této skladbě zcela zásadní postavení. Edlundův hlas zde nabírá (stejně jako u „Equinox Of The Gods“) téměř black metalové polohy. Bohužel však musím říci, že to byla zároveň poslední věc, která mne něčím zaujala. Druhá polovina alba patří jednoznačně komornější atmosféře, impresi a naprostému uklidnění rozdmýchaných vášní, a tak ať už zmíním „Misantropolis“, „Amanitis“, „Meliae“ nebo zbývající tři skladby, musím konstatovat, že všechny do jedné patří mezi to nejospalejší a nejnudnější, co jsem kdy od TIAMAT slyšel.
Slibně rozjeté album, které bylo do své poloviny absolutně konkurenceschopné ve vztahu k nejzdařilejším dílkům TIAMAT. Bohužel přišla druhá polovina a s ní nic než deziluze, nuda a naprostá kompoziční vyprahlost. Velká, ale opravdu velká škoda.
Album, které je nejenom jakýmsi pojítkem všech fází kariéry TIAMAT, ale i pojítkem mezi písněmi patřícími jednoznačně k tomu nejlepšímu, ale i nejhoršímu, co kdy TIAMAT vyprodukoval.
6 / 10
Johan Edlund
- zpěv, kytara, klávesy
Thomas Wyreson
- kytara
Anders Iwers
- baskytara
Lars Sköld
- bicí
1. The Temple of the Crescent Moon
2. Equinox of the Gods
3. Until the Hellhounds Sleep Again
4. Will They Come?
5. Lucienne
6. Summertime Is Gone
7. Katarraktis Apo Aima
8. Raining Dead Angels
9. Misantropolis
10. Amanitis
11. Meliae
12. Via Dolorosa
13. Circles
14. Amanes
Amanethes (2008)
Commandments (Best Of) (2007)
The Church Of Tiamat (DVD) (2006)
Prey (2003)
Judas Christ (2002)
Skeleton Skeletron (1999)
A Deeper Kind Of Slumber (1997)
Wildhoney (1994)
The Sleeping Beauty /Live In Israel/ (Live) (1993)
Clouds (1992)
The Astral Sleep (1991)
Sumerian Cry (1990)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 62:10
Produkce: Johan Edlund
Studio: The Mansion, Studio Mega And Cue
S "novou" érou TIAMAT som nikdy nemal problém, konieckoncov, trvá už takmer 10 rokov. Ani "Amanethes" ma neprinúti tento postoj zmeniť - Edlundovci si opäť dokázali zachovať vlastnú tvár a zároveň sa posunúť o kúsok ďalej, smerom k väčšej tvrdosti, ale aj variabilnosti. Napriek tomu, že odklon TIAMAT ku gotickému rocku bol mnohými kritizovaný ako ťah zameraný na zvýšenie predaja, to, že Edlund stále odmieta vyhovieť volaniu fanúšikov po ďalšom "Wildhoney" je priamym dôkazom toho, že si veci stále robí po svojom. A to je sympatické.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.